Witkacy w teatrze i muzeum. Mist See!

Muzeum Tatrzańskie i Teatr Witkacego to nieliczne instytucje stojące dziś na straży historycznego dziedzictwa Zakopanego. W trudnych dla kultury czasach silnej komercjalizacji i powszechnego schlebiania wątpliwym gustom masowego turysty, aktorzy teatru i pracownicy muzeum starają się przypominać oryginalny charakter górskiej stolicy Polski i opowiadać, poprzez spektakle, wystawy oraz spotkania, o niebywałych i bogatych dziejach tego miasta. Niepodważalnie jedną z postaci tworzących duchowe bogactwo Zakopanego był Witkacy. Zajrzyjmy zatem do Willi Oksza obejrzeć słynne portrety spod ręki Witkacego, prześledźmy historię małżeństwa Witkacego w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich a wieczorem zanurzmy się w świecie witkacowskiego Zakopanego podczas spektaklu Demonizm Zakopiański (variétés)  w Teatrze Witkacego.

Nineczka-i-Witkacy

Wystawę o historii małżeństwa Witkiewiczów zobaczymy w Galerii Kulczyckich do 9 października 2016 roku . Prezentowane fotografie w większości wykonane przez Witkiewicza przedstawiają artystyczne portrety Niny oraz wiele sytuacji z ich życia w Zakopanem, podczas wycieczek w Tatry oraz w jej mieszkaniu na Brackiej 23 w Warszawie. 

171464706424

W Willi Oksza do 26 września możemy podziwiać osiem wizerunków autorstwa Witkacego. Sześć z nich przedstawia Olgę Wojakową z Machalskich, dwa zaś osoby z nią spokrewnione (jedną z nich jest Maria Machalska-Rudnikowa, jej siostra, drugim jej syn Włodzimierz). Pani Olga, pochodząca z zamożnej ziemiańskiej rodziny, do Zakopanego przeprowadziła się po ślubie. Uroda przyniosła jej m.in. tytuł Miss Zakopanego w 1925 roku, a także zainteresowanie Witkacego. Olga Wojakowa pomagała mu w pozyskaniu nowych klientów. Wśród jej bliskich i znajomych nie brakowało osób zamożnych, które chętnie widziały siebie na portrecie, wykonanym przez znanego już wówczas ekscentrycznego malarza.

demonizm-zakopianski-variete-original-2675

Spektakl Demonizm zakopiański w reżyserii Andrzeja Dziuka, dyrektora Teatru, miał swoją premierę w styczniu 2016 roku. Powstał na podstawie artykuł St. I. Witkiewicza z 8 października 1919 roku, dedykowanego Tymonowi Niesiołowskiemu w „Echu Tatrzańskim”. Traktuje o swoistym demonizmie „pępka świata”, jakim jest Zakopane.

Jak pisze Joanna Ostrowska na portalu teatralny.pl Demonizm zakopiański…dobrze wpisuje się zarówno w nurt kultywowania twórczości Witkacego, jak i uprawiania tak zwanej „sztuki miejsca”, ponieważ to miasto Zakopane jest w zasadzie jedynym bohaterem przedstawienia …Ta żonglerka słowno-muzyczno-ruchowa, mimo iż pozornie prezentowała niepowiązane ze sobą „skecze”, gdzieś w podskórnym nurcie, o dziwo, rzeczywiście jest prezentacją jakiegoś namysłu nad fenomenem Zakopanego jako miejsca – mitu artystycznego oraz „zimowej stolicy Polski”

Link do recenzji.

Obsługa pensjonatu Szarotka pomoże Państwu zdobyć bilety na spektakle Teatru Witkacego.