Atrakcje

Najlepsze atrakcje w Zakopane
Dolina Białego

Dolina Białego

Wejście do Doliny Białego oddalone jest od naszego pensjonatu o 1000 m. Dolina Białego pełna jest tajemnic i ciekawostek przyrodniczo-historycznych. Mało kto wie, że w latach 50-tych XX wieku była zamknięta a radzieckie wojska poszukiwały w niej rud uranu. Do dziś istnieją opuszczone przez nie sztolnie. Pokłady na szczęście okazały się zbyt ubogie i dziś możemy cieszyć się wędrówką przez dolinę, którą wyciął Biały Potok, jeden z najbardziej niesfornych tatrzańskich potoków. Przez górne piętro doliny biegnie Ścieżka nad reglami - dzięki temu można stąd pójść na Sarnią Skałę (link) lub w stronę Kalatówek i Kuźnic. Szczególnie opcja pętli obejmującej Dolinę Białego, Sarnią Skałę i Dolinę Strążyską jest znakomitą propozycję na całodniową niespiesznie wycieczkę z Pensjonatu Szarotka

Droga pod reglami

Droga pod reglami

Pensjonat Szarotka dzieli od skocznie narciarskiej 1800 m, 24 minuty spacerem Najpiękniejsza naturalna skocznia na świecie nazywa się Wielka Krokiew, nosi imię Stanisława Marusarza i znajduje się w Zakopanem, niedaleko od Białej Owcy. Obiekt został znakomicie wpisany w teren, jaki stworzył grzbiet góry Krokiew przez znanego przedwojennego architekta Karola Stryjeńskiego. Wielka Krokiew była świadkiem naszych największych sukcesów w skokach narciarskich, fenomenalnych lotów Bronisława Czecha czy Stanisława Marusarza a w ostatnich latach najpierw Adama Małysza potem Kamila Stocha czy Dawida Kubackiego. To również pod Wielką Krokwią doszło do największego w historii spotkania papieża Jana Pawła II z góralami w czerwcu 1997 roku.

Dolina Strążyska i wodospad Siklawica

Dolina Strążyska i wodospad Siklawica

Wejście do Doliny Strążyskiej znajduje się 1900 m od Pensjonatu Szarotka. Dojdziecie tam w niespełna 25 minut.

Dolina Strążyska to najłatwiej dostępna i jednocześnie jedna z najpiękniejszych tatrzańskich dolin reglowych. Wcina się głębokim klinem pomiędzy urwiste zbocza Turni Kiernia i Sarniej Skały. Spacer Doliną Strążyską dostarcza wielu wrażeń a jednocześnie trasa jest bardzo łagodna, po drodze warto zwrócić uwagę na sterczące z lasu pionowe skały - to Kominy Strążyskie. Na polanie na końcu doliny znajdziecie Państwo wygodne miejsce na odpoczynek i niewielki bufet-herbaciarnię w zabytkowym góralskim szałasie. Proszę popatrzyć ku górze - nad nami pyszni się północna ściana Giewontu (link). Można się stąd wybrać na Sarnią Skałę (link), na Giewont (link) i w kierunku Silkawicy (zaledwie 15 minut), jednego z najpiękniejszych tatrzańskich wodospadów.

Sarnia Skała

Sarnia Skała

Przed samym Giewontem wystaje z gęstego lasu spora wapienna skała, nosi ona nazwę Sarniej Skały, choć dawniej mówiono na nią raczej Mała Świnica czy Świnia Skała. Prowadzi na nią szlak turystyczny, który stanowi odnogę Ścieżki nad reglami odchodzącą z Czerwonej Przełęczy. Sprawia to, że jest ona w miarę łatwo dostępna czy to od strony Doliny Białego (link) czy to Strążyskiej (link). Pozostająca w ciągłym cieniu górującego nad nią Giewontu (link) Sarnia Skała pełna jest ciekawostek przyrodniczych i rzadkich roślin. Wśród turystów znana jest jako najlepsze miejsce widokowe w stronę Śpiącego rycerza, a także ze znakomitą panoramą Zakopanego. Idąc od strony Strążyskiej Sarnią Skałę osiągniecie po 4 km, powinno Wam to zająć ok. 2 godzin. Szlak od Doliny Białego jest nieco dłuższy - 5,5 km. Optymalna wycieczka prowadzi Najpierw Doliną Białego a powrót z Sarniej Skały Doliną Strążyską. Taka wycieczka ma ok. 9,5 km i zajmie z postojami i podziwiania wspaniałej tatrzańskiej przyrody ok 5 godzin.

Giewont

Giewont

Święta góra Polaków. Jest symbolem Zakopanego i całych Tatr. Urwiste, pionowe północne ściany kontrastują z łagodnym grzbietem, którym wiedzie szlak z Kopy Kondrackiej. Obecnie jedynie od południowej strony można się dostać na wierzchołek, kiedyś - warto o tym wiedzieć - wycieczki z Zakopanego przechodziły obok Białej Owcy, dalej Doliną Strążyską i potem trudnym Żlebem Kirkora aż na Wielki Giewont. Dziś obchodzi się ten wariant przez Przełęcz w Grzybowcu (czerwone znaki przez całą długość doliny aż na Wyżnią Kondracką Przełęcz). Uwaga: ten szlak jest zamykany zimą. Giewont jest górą dosyć łatwo dostępną, ale nie wolno go lekceważyć! Szczyt z krzyżem znajduje się na wysokości 1894 m.n.p.m., zachowajcie szczególną uwagę przede wszystkim w partiach szczytowych, gdzie znajdują się sztuczne ułatwienia - łańcuchy. Jeśli zanosi się na burzę nie wybierajcie się na Giewont!